
Pear Rabbit
Costo $1.5, ahorrar $3
Fuente: Recommended by CookPal
- 5 Min
- 1 Porciones
- $1.5
Pear Rabbit
Costo $1.5, ahorrar $3
Fuente: Recommended by CookPal
- 5 Min
- 1 Porciones
- $1.5
INGREDIENTES
Fruits
- 🍐 3 canned pear halves
- 🍇 1 tablespoon raisins
PASOS
1
Wash hands with soap and water.
2
Place 2 pear halves, flat side down, on a small plate to make the body.
3
Use a butter knife to cut a tail, ears, and feet from another pear half. Add each part to the body.
4
Use a butter knife to cut one raisin in half and place on the small end for eyes.
5
Enjoy your pear rabbit!
NUTRIENTES
Por 1 porción🔥
141
Calorías
- 1Proteína
- 37Carbohidratos
- 0Grasas
💡 For added fun, let kids assemble their own pear rabbits.Use fresh pears if canned ones are not available, but adjust sweetness as needed.Consider adding other fruits like apple or carrot slices for added decoration.